سنجش رابطه حجم معاملات، تغییر قیمت و بازده سهام -دانلود پايان نامه ارشد مديريت

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي روش حادثه سنجي با تمرکز بر اعلام اخبار مربوط به DPS و EPS

قسمتی از متن پایان نامه :

) پیشینه تحقیق:

2-7-1)پیشینه تحقیقات خارجی :

مطالعه رابطه­ی تجربي بين قیمت سهام و حجم معاملات، اقتصاددانان زيادي را در طي ساليان متمادی به خود جذب كرده است، آغاز اين موضوع جذاب توسط اوزبرن در سال ۱۹۵۹ بود. او تلاش كرد كه مدلي را براي تغيير قيمت به عنوان يك فرايند نشأت گرفته از تعداد دفعات معامله را بسازد و در آن تحقيق به اين نتيجه رسيد كه يك همبستگي مثبت بين حجم معاملات و قدر مطلق تغيير قيمت سهام وجود دارد. اوزبرن توانست فرآیند تغییر قیمت را در فاصله‌های زمانی مساوی تفسیر کند ولی به طور مستقیم اشاره‌ای به رابطه حجم مبادلات و قیمت نکرد.

پس از اوزبرن[1] محققان ديگري ارتباط بين قیمت سهام و حجم معاملات از جنبه­ها و ديدگاه­هاي متفاوتي مورد بررسي قرار دادند. براي مثال تحقیقات مربوط به گرانجر [2] و مورگنسترن[3] در سال 1963 می‌باشد که آنها با استفاده از اطلاعات هفتگی بازار سهام از سال 1939 تا سال 1961 هیچ رابطه‌ای را بین شاخص ترکیبی بازار و سطح معاملات در بازار سهام نیویورک پیدا نکردند. همچنین اطلاعاتی که از معاملات سهام دو شرکت خاص توسط آنها مورد آزمون قرار گرفت، هیچ‌گونه رابطه‌ای را بین قیمت سهام و حجم معاملات نشان نداد.

در سال 1964 گود فری[4] و مورگنسترن و گرنجر شواهد جدیدی را از چند سری داده شامل اطلاعات روزانه معاملات سهام چند شرکت خاص پیدا کردند، اما یکبار دیگر آنها نتوانستند همبستگی قابل ملاحظه‌ای را بین قیمت و حجم معاملات بیابند. نتیجه دیگر تحقیق گودفری و مورگنسترن این بود که حجم مبادلات روزانه با تغییر قیمت سهام در روزهایی که تغییر قیمت زیاد یا کم است همبستگی مثبت دارد این نتیجه توسط تحقیقات بعدی مورد تایید قرار گرفت و تحقیقات بعدی نشان داد که حجم معاملات روزانه با مربع تغییرات قیمت روزانه همبستگی دارد. آنها این همبستگی را به سفارشات تعلیق دستور فروش یا دستور خرید­های بالای قیمت بازار نسبت دادند زیرا این عوامل حجم معاملات را افزایش می‌دهد و قیمت را از نقطه تعادل خود منحرف می‌کند.

یینگ[5] با استفاده از توزیع کای دو و روش تحلیل واریانس و همچنین شاخص قیمت روزانه طی شش سال متوالی آزمونی را انجام داد او از شاخص ترکیبی استاندارد و پورز[6] جهت 500 شرکت استفاده کرد و آن را با شاخص سود[7] اصلاح کرد همچنین حجم معاملات روزانه را با تعداد کل سهام موجود در بازار سهام نیویورک اصلاح کرد و به نتایج ذیل دست یافت:

  • حجم معاملات کم عموماً با کاهش قیمت همراه است.
  • حجم معاملات زیاد عموماً با افزایش قیمت همراه است.
  • یک افزایش زیاد در حجم معاملات، عموماً با یک افزایش زیاد یا یک کاهش زیاد در قیمت همراه است.

تحقیقات یینگ مورد انتقاد واقع شد اما موارد اول و دوم نتایج تحقیق ، وجود همبستگی مثبت بین حجم معاملات و قدر مطلق تغییر قیمت سهام را نشان داد، و مورد سوم نیز وجود همبستگی بین حجم و قدر مطلق تغییر قیمت را نشان داد این تغییر توسط تحقیقات بعدی مورد تاکید قرار گرفت. در نتیجه یینگ اولین محققی بود که همبستگی حجم معاملات و قیمت را اثبات نمود.

مورگان در سال 1976 با استفاده از آمار معاملات سهام 17 شرکت منتخب در فاصله زمانی 4 روزه و همچنین آمار معاملات سهام ماهانه 44 شرکت منتخب دیگر آزمون‌هایی انجام داد و ملاحظه کرد که در همه موارد تغییر قیمت و حجم معاملات با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

[1] . Osborne

[2] . Granger

[3] . Morgenstern

[4] . Godfery

[5] . Ying

[6] . Index Composite Standard & Poors 500

[7] . Divident Payout

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف تحقيق:

بررسی رابطه حجم معاملات، تغییر قیمت و بازده سهام از موضوعاتی است که از سال 1959 میلادی تاکنون مورد توجه محققان مالی و اقتصادی قرار داشته است. بورس اوراق بهادار تهران و بازار سرمایه در ایران بازار جوانی است، اما گاهی دیده شده که بسیاری از معامله‌گران جزء در بازار سرمایه از حرکات حجم معاملات و یا تغییرات قیمت برای تصمیمات آنی و کوتاه مدت خود چشم‌پوشی نمی‌کنند و تغییرات قیمت و حجم معاملات را ناشی از اخبار و اطلاعاتی می‌دانند که ممکن است به گوش آنها نرسیده باشد.

هدف اصلی در این تحقیق بررسی رابطه حجم معاملات با قیمت و بازده سهام می‌باشد. در واقع در این تحقیق محتوای اطلاعاتی حجم معاملات در یک دوره 7 ساله از ابتدای سال 1384 تا انتهای سال 1390 مورد بررسی قرار داده تا از طریق بالاترین حجم معاملات غیر طبیعی به بازده غیرطبیعی سهام دست پیدا نمود در نتیجه راهکاری برای سرمایه‌گذاران ارائه کرد.

 

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.